Profesor Vávra

Slavní žáci Profesora Vávry

Nová vlna, FAMU

"Já jsem především chtěl, aby se český film dostal na vyšší úroveň, aby se dostal ze svého provincionalismu. Snažil jsem se, aby se hrálo pravdivěji, aby měl film nějakou koncepci, myšlenku, dramatickou formu. Snažil jsem se o to ve svých filmech a povedlo se to myslím, taky řadě mých studentů - nejvzdělanější a nejtalentovanější byl můj 1. ročník z let 1956-1961 - : Jiří Menzel, Věra Chytilová, Jan Schmidt, Evald Schorm, Miloš Forman a další."

Miloš Forman.jpg

Miloš FORMAN

Filmový režisér,
Oscar za nejlepší režii 1975, 1984

"Já jsem se na Vávru moc zlobil, protože mě označil jako nepřítele, jako emigranta. Ale pak jsem pochopil, že na něm soudruzi chtěli, aby někoho označil, a on označil mě, když už jsem byl dávno v Americe, tím nemusel označit nikoho v Čechách, nikoho, kdo by mohl přijít o práci.. Jeho úvaha byla naprosto správná, protože tím nikomu neublížil, a mě už vůbec ne".

Věra Chytilová.jpg

Věra CHYTILOVÁ

Filmová režisérka

"Vávra nás naučil základy profese, byl to fundovaný teoretik, ale do tvorby se nám nepletl. projekt buď schválil, nebo neschválil a pak už ho zajímal jen výsledek"

evald-schorm.jpg

Evald SHORM

Filmový a divadelní režisér

​Činoherní klub

Díky dočasnému ideologickému uvolnění mohl v roce 1957 začít studovat režii na pražské FAMU pod vedením prof. O. Vávry. Absolvoval v roce 1962 spolu s řadou pilířů rodící se české nové vlny (Chytilová, Menzel, Schmidt, Juráček aj.).

Lordan ZAFRANOVIĆ

Filmový režisér

Oskar - 2 nominace

Vystudoval FAMU u profesora Vávry a Klose.

"Vávra nás učil celý semestr jak točit bitvy, jak točit pro diváky a ne pro sebe, jak točit velké filmy pro velké plátno. Byla to ta nejlepší filmová škola na světě...."

Agniezska HOLLAND

Filmová režisérka
Prezidentka Evropské filmové akademie
Oscar - 3 nominace 
Zlatý Glóbus

Nikdy nevíte kdo je kdo... 

Profesora Vávry jsem si příliš nevážila, ale pak se ukázalo, že jistým způsobem mě zachránil, protože když mě zatkli jako politického zločince, přiložili mi pistoli k hlavě a řekli: "trest smrti nebo doživotí".. Byla jsem uvězněna v Ruzyni, ...On mi napsal velice dobrý posudek, nevyhodil mě ze školy, naopak, udělal všechno, abych rychle absolvovala. Dozvěděla jsem se to až když jsme točili Hořící keř a já jsem se dostala k protokolům STB o mém zatčení a uvěznění: Ten Vávra, kterého jsem nazývala Cynické oko, se mě velice vážně a odvážně zastal a dostal mě ven.   

Rozhovor Radio 2 zde

Agniezska Holland.jpg

Jiří MENZEL

Filmový režisér,
Oskar 1968

"Byl to můj učitel a myslím, že to pro mě bylo velké štěstí. Nejen pro mě, ale i pro český film. Když se podíváme na dějiny českého filmu, tak vlastně až do Panenstvínebo nebo Filozofské historie snímky neměly tu uměleckou ctižádost, kterou do českého filmu přivedl Otakar Vávra," řekl držitel Oscara za snímek Ostře sledované vlaky, Jiří Menzel.  O svém profesorovi kdysi napsal, že měl-li by někdy někde stát nějaký český filmový památník, mělo by na něm být, že Otakar Vávra se zasloužil o český film. "Úcta k řemeslu, věcnost a vědomí souvislostí - to byly Vávrovy devizy," napsal Menzel v předmluvě knihy Otakar Vávra - 100 let.

Jiří Menzel.jpg

Emir KUSTURICA

Filmový režisér,
Zlatá palma v Cannes1985, 1995

"Profesor Vávra je pro mě vším, co stálo na začátku mé filmové kariéry. Jestli jsem se něco naučil o filmových formách, tak od něho," prohlásil Kusturica, který FAMU absolvoval v roce 1978

Emir-Kusturica.jpg
Jan%2520Schmidt_edited_edited.jpg

Jan SCHMIDT

Filmový režisér

Od roku 1957 studoval režii na FAMU (v ročníku Otakara Vávry), jeho spolužáky byli kupříkladu Věra Chytilová, Jiří Menzel, Evald Schorm či Pavel Mertl. Ještě v čase svého studia se Jan Schmidt podílel jako asistent režie na Vávrově Srpnové neděli (1960)

Juraj JAKUBISKO

Filmový režisér

Juraj Jakubisko (* 30. dubna 1938 Kojšov) je slovenský filmový režisérscenárista i kameraman a vedoucí ateliéru režie na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku.

jakubisko.jpg

Janja GLOGOVAC

Filmová režisérka, scénáristka, Slovinsko

There are many people who helped me and there are also a lot of those that I helped on their way. One goes with another. But, yes, my professor Otakar Vavra gave me really a lot in my life to be thankful for. He thought me from how to make films, to how to write scripts and how to work with actors and envision projects. How to reflect the reality on film and how to be honest to yourself and follow your heart. He was a man who created film academy — FAMU in Prague and wrote the first program for the students and that was the most successful program in the world. His wife Jitka Nemcova was also my professor. One day I find out that I must move from my apartment in Prague and by mere coincidence I got rent their apartment, where I was living for 5 years. In that time, they became like my parents away from home. I had the best conversations about film in my life with Otakar Vavra. I am happy also that last year Jitka Nemcova opened an Otakar Vavra’s foundation and I am also taking part in this foundation. A lot of things changed from when he left this world and now through this foundation, we want also to bring his lectures again to the reality.

Interview at Authority magazine, April 2020  

SRW

©2020 by Světlo proniká tmou.